SZKOLENIE Z ZAKRESU ORGANIZACJI SYSTEMU OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ I EWAKUACJI PRACOWNIKÓW
Zgodnie z art. 2091 znowelizowanej Ustawy Kodeks Pracy (Dz. U. Nr 223, poz. 1460 z 2008 r.) pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia oraz przeszkolenia pracowników do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.
Pracodawca ma również obowiązek przekazywania pracownikom informacji o osobach, które wyznaczył do wykonywania powyższych działań. Informacja taka musi zawierać imię i nazwisko pracownika, miejsce wykonywania pracy, a także numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i procedur ewakuacyjnych oraz najistotniejszych informacji co do ilości sprzętu potrzebnego do zabezpieczenia zakładu pracy, prawidłowego oznakowania dróg ewakuacyjnych i pożarowych, opracowania systemu ewakuacji dla zakładu pracy, a także posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.
Uczestnicy szkolenia:
Szkolenie przeznaczone jest dla:
- pracodawców oraz osób kierujących pracownikami;
- pracowników wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Forma kształcenia:
Samokształcenie kierowane to forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, zaktualizowanie i uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty i Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
Forma samokształcenia kierowanego prowadzona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z późniejszymi zmianami).
Ramowy program szkolenia:
Elementy zagrożenia pożarowego obiektu. Przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów. |
Zadania i obowiązki pracowników w zakresie zapobiegania pożarom. |
Zadania i obowiązki pracowników w wypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia. |
Ewakuacja ludzi, drogi i środki ewakuacyjne. |
Sprzęt gaśniczy i urządzenia przeciwpożarowe. |
Znajomość zasad użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. |