SZKOLENIE W ZAKRESIE BHP – BADANIA I POMIARY CZYNNIKÓW SZKODLIWYCH W ŚRODOWISKU PRACY


Szkolenie dotyczące badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy ma na celu przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności związanych z identyfikowaniem, mierzeniem oraz analizowaniem czynników mogących wpływać na zdrowie pracowników.

Uczestnicy szkolenia zostaną wyposażeni w wiedzę oraz umiejętności niezbędne do skutecznego przeprowadzania badań i pomiarów oraz wdrażania odpowiednich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy.

Niniejsze szkolenie dedykowane jest wszystkim pracodawcom i osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą – zwłaszcza, jeśli w tworzonym przez nich środowisku pracy występują czynniki o szkodliwym działaniu dla ludzkiego zdrowia. Przygotowane materiały pozwolą im uaktualnić i rozszerzyć dostępną wiedzę z zakresu prowadzenia badań i pomiarów tych czynników w miejscu pracy – jest ona niezbędna z punktu widzenia wypełniania zobowiązań, jakie na pracodawców nakładają obowiązujące dziś przepisy prawna, a także sprzyja tworzeniu bezpiecznego dla pracowników środowiska pracy.

Szkolenie stanowi kompleksowe opracowanie z zakresu problematyki tych czynników sfery zawodowej, które uznawane są za szkodliwe dla zdrowia zatrudnionych w tej sferze pracowników. Dokonana pokrótce charakterystyka wspomnianych czynników (w tym – ich występowania czy szkodliwego wpływu na ludzki organizm) pozwala dostrzec zagrożenia jakie nieść może ze sobą przebywanie w miejscu pracy, a także – stanowi dogodny wstęp do kluczowego w tym szkoleniu zagadnienia badań pomiarów środowiska zawodowego pod kątem narażenia osób tam zatrudnionych na czynniki szkodliwe dla ich zdrowia. Zebrana w niniejszym opracowaniu wiedza merytoryczna obejmuje ciążące na pracodawcach aktualnie obowiązujące ustawowe wymogi w zakresie prowadzenia badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy, jak również – pozwala na dokonanie w oparciu o wyniki tych badań oceny ryzyka zawodowego czy podjęcie czynności ograniczających nadmierne szkodliwe oddziaływanie na pracowników przedmiotowych zagrożeń zawodowych. Praktycznym uzupełnieniem tej wiedzy są m.in. obowiązujące obecnie wzory dokumentów, operowanie którymi niejednokrotnie może wpisać się w katalog Państwa obowiązków.

Szkolenie porusza fundamentalne obszary min.:

  • Zrozumienie Rodzajów Czynników Szkodliwych - Uczestnicy nauczą się rozpoznawać różne typy czynników szkodliwych, takie jak chemiczne, fizyczne (np. hałas, wibracje), biologiczne i ergonomiczne.
  • Metody Badań i Pomiary - szkolenie obejmie techniki i narzędzia wykorzystywane do pomiaru poziomu szkodliwych substancji i warunków w miejscu pracy, w tym procedury pomiarowe oraz interpretację wyników.
  • Analiza i Interpretacja Wyników- Uczestnicy nauczą się, jak analizować dane z badań i pomiarów, jak oceniać ryzyko na podstawie wyników oraz jak interpretować wyniki w kontekście norm i przepisów prawnych.
  • Przeciwdziałanie i Kontrola- szkolenie pokaże, jak wdrażać środki zaradcze i kontrolne w odpowiedzi na wyniki badań, w celu minimalizacji ryzyka i ochrony zdrowia pracowników.
  • Przepisy Prawne i Normy- omówienie aktualnych przepisów prawnych i norm dotyczących badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy.



Forma kształcenia:

Samokształcenie kierowane to forma szkolenia umożliwiająca  uzyskanie, zaktualizowanie i uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty i Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

Forma samokształcenia kierowanego prowadzona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2004 r. Nr 180 poz. 1860 z późniejszymi zmianami).


Ramowy program szkolenia:

Czynniki szkodliwe w środowisku pracy

Punkt ten stanowi wstęp i podstawę teoretyczną dla głównego tematu szkolenia – zawiera ogólną charakterystykę występujących w środowisku pracy fizycznych, chemicznych i biologicznych czynników szkodliwych dla zdrowia pracowników. Ta część opracowania pozwala poznać źródło tych czynników i generowane przez nie zagrożenia.

Obowiązki pracodawcy

Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia to jeden z istotnych obowiązków każdego pracodawcy – drugi rozdział szkolenia zestawia wynikające z tego obowiązku zadania.

Badania i pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy

Jest to cykl rozdziałów poświęconych zasadniczej części szkolenia. Określają one obowiązujące terminy prowadzenia badań i pomiarów, instytucje do tego uprawnione, a także podstawowe założenia metodyki badań. Cykl ten wieńczy rozdział określający wskazówki z zakresu dokonywania oceny ryzyka zawodowego oraz działań minimalizujących nadmierne zagrożenie czynnikami szkodliwymi.